Växla ljust och mörkt läge i Microsoft Word-dokument.

Om du in din Windows 10 eller 11 dator har valt att ha mörkt läge på i Windows så har du kanske också lagt märke till att dina Office applikationer är i mörkt läge även de. Du kan styra lite över detta om det skulle vara så att du vill välja huruvida Office ska följa Windows temat. Det gör du under Arkiv – Konto och inställningen Office-tema. Om du har den senaste versionen av Word så har du kanske märkt att när du väljer mörkt tema så är dokumentet mörkt i editorn. Det är för att kontrasten inte ska blända dig när du sitter och skriver. Om du inte vill ha ett mörkt dokument så kan du ändra det under verktygsfältet Visa och knappen Växla läge.

Oavsett om du skriver med mörkt eller ljust läge på dokumentet så kommer det att vara vitt med svart text när du skriver ut det eller skickar till någon annan som ska ta del av det.

Tips!

Glöm inte bort att testa inställningarna. Det hjälper dig att komma ihåg var och hur du gör inställningarna.