Tangentbordsgenvägarna för kommandon som Klipp ut, Kopiera, Klistra in.

Vad du än använder för operativsystem så är det mycket användbart att kunna de här tre. Man kan nästan säga att de tillhör baskunskaperna i datorhantering. 

Hur används Klipp ut, Kopiera och Klistra In?

Du använder kommandon som klipp ut och kopiera i textredigering men du kan även använda dem för filhantering för att flytta eller kopiera filer från en mapp till en annan. Kom ihåg att du alltid måste markera den text eller den/de filer som du ska flytta eller kopiera. I macOS kan du inte använda kommandot för klipp ut. Där kan man bara kopiera filer. Om du vill lära dig mer om filhantering så kan du hitta instruktioner under Utbildningsmaterial på den här sidan. 

Kortkommandon i Windows och Linux system:

CTRL + X = Klipp Ut
CTRL + C = Kopiera
CTRL + V = Klistra In

Kortkommandon i macOS:

CMD + X = Klipp Ut
CMD + C = Kopiera
CMD + V = Klistra In

Logitech Craft är gjort för både Mac och Windows samt Linux.