Profilmappar på Start-menyn.

Precis som i Windows 7 kan du få genvägar till profilmapparna på Start-menyn. Vad är då profilmapparna för något? Jo för varje användare som skapas i datorn så skapas det en egen uppsättning mappar för denna användare. Du vet det är de där mapparna: Dokument, Bilder, Hämtade filer, Musik, Film och även användarens Skrivbord är en egen mapp. Du hittar vanligtvis dessa mappar upplagda och lättåtkomliga i Utforskaren i Windows. Men om du vill veta var på hårddisken de befinner sig så kan du hitta dem under C:/Användare/dittanvändarnamn.

Hitta Inställningar i Startmenyn för Windows 10

Så hur får vi dem på Start-menyn i Windows 10?

Eftersom det här är en inställning så får vi titta i dialogrutan Inställningar. Den hittar du om du klickar på Start-menyn och över avstängningsknappen så ser du en ikon som ser ut som ett litet kugghjul. Det är en av genvägarna till Inställningar. När du har öppnat Inställningar ska du sedan gå till Anpassning. Under Anpassning hittar du en del rubriker på vänster sida i dialogrutan. Välj Start genom att klicka på den. På höger sida i dialogrutan ska du nu hitta en blå text där det står ”Välj vilka mappar som ska visas på Start”. Klicka på den. Nu ska du se en lista med olika mappar som är av och på för Start-menyn. Klicka på reglaget för de mappar som du vill stänga på för Start-menyn. Gör samma sak för de som du vill stänga av.

Profilmappar på Start-menyn och Inställningar.
Ställ in vilka mappar du vill visa på Start-menyn.