Lägga till ett program på Start-menyn i Windows 10.

När du startar upp din Windows 10 dator för första gången så har du en massa föreslagna program på din Start-meny. Du ska inte betrakta dessa som permanenta och att de ska vara där. Du ska själv anpassa din Start-meny så att den passar dig det är tanken med den. Men tyvärr så är det inte så många som vet och förstår att det är så Microsoft menade att det skulle vara.

Alla använder vi olika program när vi kör vår dator. Jobbar du med Ekonomi så använder du säkert ett bokföringsprogram. Det kan du enkelt fästa på din start-meny för snabb åtkomst. Så kan du göra med alla program som du använder ofta.

Så här gör du för att lägga till ett program på Start-menyn:

  • Öppna start-menyn och skrolla fram till det programmet i den alfabetiska listan med installerade program. Låt säga att vi ska lägga till Kalkylatorn (miniräknaren) så gå ner till bokstaven K så hittar du den där.
  • Högerklicka på programikonen.
  • Klicka på Fäst på Start i snabbmenyn som dyker upp när du högerklickar på den.
  • Nu ska Kalkylatorn finnas på Startmenyns högersida som en genväg.

Titta på videon!

Så här gör man.