Skapa en PDF i Google Drive

När man har gjort en Offert eller låt säga ett medlemsbrev till en förening så bör man göra om dokumentet till en PDF innan man skickar det till sin kund eller föreningsmedlem. En PDF är svår att redigera i och därför bör du göra om ditt dokument.

Till att börja med antar jag att du har skapat ditt dokument i Google Dokument, Kalkylark eller Presentation. Det fungerar också om du har skapat ditt dokument i Word och har laddat upp det i Google Drive, men jag rekommenderar då att du gör din PDF direkt i Word eller Excel. Inte via Google drive. Gå till den här sidan i datorskolan för att se hur du gör en PDF i Microsoft Office.

När du ska skapa ditt dokument kan du göra på 2 olika sätt:

  1. Går till Arkiv-menyn. Välj ladda ned – PDF-dokument.
  2. Det andra sättet är att trycka på Skriv ut – knappen. Under Destination väljer du som Spara som PDF istället för att välja din vanliga skrivare.
Ladda ned som PDF i Google Dokument.
Ladda ned som PDF i Google Dokument.
Skriv ut som PDF i Google Drive
Skriv ut som PDF i Google Drive.