Fäst en hemsida på Start-menyn.

I artikeln Fäst en genväg till en hemsida i aktivitetsfältet visade jag hur man lägger en genväg till en hemsida på aktivitetsfältet i Windows 10. Man kan även fästa en genväg till en hemsida på Start-menyn.

Så här gör du:

  1. Öppna Microsoft Edge.
  2. Gå till den sidan som du vill ha en genväg till i Start-menyn. I exemplet ska jag fästa inloggningssidan till Fortnox som är ett bokföringsprogram som används helt online. Det här är ett bra exempel på en sida som man kan ha nytta av att ha som en ikon på Start-menyn eftersom man jobbar i det som ett program.
  3. När du har surfat fram sidan du vill ha så öppna Inställningar med mera längst ut till höger i verktygsfältet i Microsoft Edge.
  4. Gå till Fler verktyg – Fäst den här sidan på Start.
  5. Bekräfta i dialogrutan att du vill lägga en genväg till sidan på Start-menyn.
Fäst en genväg till en hemsida på Startmenyn.
Fästa en genväg till en hemsida p Start-menyn.

Instruktionsfilm:

Kolla på filmen hur jag gör.