Google Drive vs. Google Foto

Det är lätt att tro att de här två är samma sak, men så är inte fallet. Här har jag listat några av de viktigaste skillnaderna mellan de två tjänsterna.

Google Drive

 • Är en lagringstjänst. Du kan ladda upp bilder och video till Google Drive och sortera dem i mappar för lagring. Du kan också dela mappar och filer med andra genom Google Drive.
 • Google Drive kan användas som backup-tjänst till din dator. För det krävs det att du laddar ner ett synkroniseringsprogram som sedan sköter kommunikationen mellan dator och Googles moln. På samma sätt som Microsofts OneDrive till exempel.
  Filer som har säkerhetskopierats från en dator hittar du i sektionen Datorer i menyn till vänster i Google Drive.
 • Du kan skapa textdokument, kalkyler och presentations-filer i Google Drive. Det går också att redigera Microsoft Office filer och du kan även ladda ner Office dokument som olika filtyper, bland annat PDF, som är en vanlig filtyp för den som inte vill att det ska gå att redigera dokumentet.

Google Foto

 • Hanterar endast Foto och Video.
 • Lagrar dessa i en tidslinje.
 • Du kan sortera bilderna i Album.
 • Du kan utföra enklare fotoredigeringar i tjänsten.
 • Du kan sätta namn på människorna i bilderna. På så sätt kan tjänsten ta fram bilder på samma personer. Samma sak med platser och objekt i bilder. En AI funktion.
 • Du kan importera foton från Google Drive in i Google Foto. Men inte från Google Foto till Google Drive. Du kan säkerhetskopiera dina bilder från din Android telefon till Google Foto men inte till Google Drive. Om man vill spara bilder i Google Drive så får man ladda upp dem manuellt.