Inaktivera mörkt läge för Microsoft Office i Mac

Du som använder Mac kanske har sett att när du använder mörkt läge på gränssnittet i macOS så får du även mörkt läge på dina Microsoft Office appar. Office är inställt så att det följer utseendet på macOS men du kan faktiskt använda ljust tema även om du kör mörkt på din mac. Anledningen till att man skulle byta till ljust tema i Office är att när man har mörkt tema och ett stort vitt ark i bilden så kan det bli ganska skarpt för ögonen. Det är dock en smaksak. Testa och se vilket som fungerar bäst för dig.

Så här gör du:

  • Öppna en Office app så som Microsoft Word.
  • Klicka på menyn Word i menyfältet.
  • Välj Alternativ.
  • Klicka på Allmänt.
  • Under rubriken Anpassa väljer du att bocka i Inaktivera mörkt läge.
  • Du får upprepa proceduren för alla Office-apparna.
Ljust läge i Office för Mac