Ikonen Den här datorn!

I de första Windows versionerna hade vi en behändig ikon på skrivbordet som kallades för Den här datorn. Ikonen var egentligen en genväg till det vi kallar för Utforskaren som är filhanteringsprogrammet i alla Windows versioner. I den här instruktionen tänkte jag inte prata så mycket om hur man hanterar sina filer utan om hur man lägger till ikonen på skrivbordet i Windows 11.

Så här gör du:

  1. Öppna Inställningar.
  2. Välj Anpassning på vänster sida.
  3. På höger sida trycker du på Teman.
  4. Under Relaterade inställningar hittar du Inställningar för skrivbordsikoner. Klicka på den.
  5. I dialogrutan för Inställningar för skrivbordsikoner bockar du i Dator. Tryck sedan på OK för att verkställa och stänga dialogrutan.
  6. Ni ska du se ikonen Den här datorn på ditt skrivbord.
Lägg till Den här datorn på skrivbordet