Anpassat Tema i Windows 11 (och 10)

När man väljer mörkt eller ett ljust tema i Windows 10 eller 11 så blir det antingen helt mörkt eller så blir det helt ljust. Och med det menar jag att både start-meny och aktivitetsfältet såväl som Utforskaren och apparna blir antingen mörka eller ljusa. Jag brukar självföredra att ha ljusa appar men mörkt aktivitetsfält och ljusa appar. Jag tycker det är snyggare helt enkelt. Du kanske vill ha mörka appar och ett ljust aktivitetsfält och startmeny. Det går att fixa lätt.

Så här gör du:

  1. Öppna Inställningar och gå till Anpassning.
  2. Under Tema kan du väl först välja vilket grundtema du vill använda.
  3. Sen går du till Anpassning sen Färger.
  4. Under Välj din stil kan du välja Ljust, Mörkt eller Anpassad. Välj Anpassad.
  5. För att få mörkt aktivitetsfält och Startmeny väljer du mörkt under Välj Standardläge för Windows.
  6. För att få ljus Utforskare och appar så välj ljust under Välj Standardappläge.
Anpassa ditt tema efter egen smak.