Tillfälligt avbrott! F-secure och bankskyddet i Firefox.

Sedan den 18:e mars fungerar inte bankskyddet i F-secure när man använder Firefox webbläsare. För att bankskyddet ska starta måste webbläsaren har tillägget Browsing protection extension installerad. För närvarande fungerar inte tillägget i Mozilla Firefox. F-secure jobbar tillsammans med Mozilla på att få det att fungera igen.

Webbläsaren Firefox ratar F-secures tillägg därför fungerar inte bankskyddet för dess användare.

Under tiden bör Windows användare nyttja Google Chrome eller Microsoft Edge för att kunna starta bankskyddet. Om du inte har installerat Browsing Extension i Edge eller Chrome så finns det en instruktion här.

F-secure levereras av många ISP, bland annat Telia

Här kan du läsa mer om vad bankskydd är och hur det kan ge dig ytterligare säkerhet när du utför bankärenden på webben.

Kommentar!

Att det uppstår fel mellan två mjukvaror som ska samarbeta är inte ovanligt. Det finns fler Antivirusleverantörer som har Bankskydd och där har jag sett problem i samband med att t.ex. webbläsare uppdateras. Eftersom alla tjänar på att det fungerar för användaren så brukar felen lösas ganska snabbt.