Slutet för Adobe Flash player

31 december kommer stödet för Adobe Flash player att försvinna från operativsystemen och dess webbläsare. Detta innebär att om du använder någon applikation som baseras på Flash player så kommer denna inte att fungera. Adobe har valt att ta bort funktionen då den har ett minskande användarunderlag p.g.a. bättre alternativ som t.ex. HTML5. Från 1 januari kan du som användare avinstallera Adobe Flash. Troligen kommer du att få upp en förfrågan i din dator om huruvida du vill avinstallera den från ditt system.

Säkerhet

Eftersom Adobe inte kommer att tillhandahålla säkerhetsuppdateringar för tekniken kan det vara förenat med risk att köra Flash-baserade appar kommer dessa att blockeras i datorn för att hålla ditt system säkert. Du bör vara försiktig med att installera Flash-spelare från tredje part då dessa inte alltid kan anses som säkra.

Du kan läsa mer om Adobes rekommendationer på Adobes Hemsida.