Använd inte jobbmailen privat!

Det är inte alls ovanligt att folk använder sin jobbmail till sina privata inloggningar på sidor av olika slag. Det är tyvärr ganska vanligt men det är också en helt igenom dålig idé. För om du plötsligt har glömt ditt lösenord och ditt användarnamn är just jobbmailen och du har bytt jobb så den finns inte kvar. Hur ska du då kunna återställa ditt lösenord? Om du nu har satt dig i den här situationen så ska du veta att det inte finns några genvägar för att fixa detta. Du måste logga in på alla dina konton (Zalando, Netflix, Facebook…..o.s.v.) och registrera en ny (förhoppningsvis privat) e-postadress. Tänk också på, att på de flesta sidor måste man uppge sitt aktuella lösenord för att kunna byta en e-postadress. Detta är en säkerhetsfunktion. Har du inte kvar din gamla mail så att du kan återställa lösenordet via den så kan du inte heller byta inloggningsuppgifter. Det blir ett Moment 22. Det vill säga om du nu har glömt lösenordet. Vilket tyvärr är ganska vanligt.

SPAM

En annan aspekt i detta är att om man registrerar sin mail på diverse sidor så kommer man att få en hel uppsjö av nyhetsbrev från dessa sidor. Jag säger bara en sak, SPAM. Har man otur kanske någon av dessa sidor blir hackade och illvilliga personer får tag på e-postadressen som sedan hamnar på en annan e-postlista. MERA SPAM! Alltså är det ditt eget fel att du får mycket spam i din inkorg. Tänk på det nästa gång du ska knacka på hos IT-avdelningen och klaga på att du får så mycket skräp i e-posten.