Låt Tooltips hjälpa dig!

När du använder din dator har du kanske sett att det dyker upp små textrutor när du håller muspekaren över en funktion. Det är det man kallar Tooltips eller verktygstips. De innehåller information om kommandot. De kan vara korta eller längre. För att se verktygstipsen behöver du låta muspekaren ligga på kommandot i någon sekund innan det visar sig. När det rör sig om längre förklaringar så kan du läsa om hur man använder funktionen samt väldigt ofta tangentbordsgenvägar för att använda funktionen utan muspekare. Naturligtvis gäller detta också Mac och macOS. Där hittar du verktygstips på samma sätt som i Windows.

Nedan ser du några exempel i Windows.

Verktygstips i Microsoft Word
Exempel på verktygstips i Microsoft Word.
Verktygstips i Aktivitetsfältet i Windows.
Exempel på Verktygstips i Aktivitetsfältet.