Ny Outlook app under utveckling!

Microsoft jobbar just nu på en ny Outlook app. Tanken är att den ska ersätta den gamla traditionella e-postklienten Outlook och även Windows mail app. Man kan tydligt se att den nya appen har samma design som Outlook Online. Den nya appen har ännu så länge bara stöd för Microsoft Business och personal-konton. Ännu så länge kan man inte lägga till sitt Imap-konto eller sin Gmail eller Yahoo och liknande. Microsoft är dock väldigt tydliga med att appen kommer att ha stöd för e-post från tredje part.  Hoppas bara att de även lägger in stöd för Google kalendern i appen. Något som den nuvarande Outlook klienten inte har. Däremot så har Microsoft lyckats att få med den i Windows E-post och Kalender för Windows 10 och 11.

Nya appen har många likheter med Outlook Online.