Ställ in standardteckensnitt i Pages för Mac.

I den förra artikeln skrev jag om hur man ändrar standard zoom värde för nya dokument i Pages. Vi ska uppehålla oss lite till i Pages för vi ska titta på hur man byter standard teckensnitt i programmet. När man installerar eller har köpt en Mac med Pages så är det Helvetica Neue som är den font som används i alla formatstilar. Att du just ska använda den fonten är ju inte skrivet i sten. Du kan välja vilken du vill. 

Inställningar för Pages.

För att hitta inställningar för Pages så klickar du på den meny i menyfältet som heter just Pages. Där väljer vi Inställningar. Vi ska uppehålla oss på fliken Allmänt och titta på inställningen Förvalt typsnitt. Klicka på Ändra…knappen för att välja ett annat teckensnitt. Du kan också ändra standardstorlek här.

Vad avses?

När du utför denna ändring så sker det på mallen Tom samt de mallar som ligger under rubriken Enkla. Teckensnittet ändras också för alla formatstilar i alla nya dokument. T.ex. Brödtext, Titel, Rubrik och så vidare.

Med komplicerat än så här är det inte. 

Inställningar för Pages