Fixa suddiga ikoner i LibreOffice.

Om man har en väldigt högupplöst skärm kan man behöva öka dpi inställningarna på skärmen för att bland annat få större text. Om du använder LibreOffice kan det hända att dina ikoner blir väldigt suddiga och pixliga. Anledningen är att standard ikonerna är gjorda i så kallad rastergrafik (pixlar). När man förstorar dem kan de bli suddiga och otydliga. För att få finare ikoner när vi har högupplöst skärm med dpi zoom så ska vi ha ikoner gjorda i vektorgrafik. Vektorgrafik görs med geometriska primitiver. Dessa går att zooma upp utan att det påverkar formen. Ikonerna med vektorgrafik har formatet SVG. LibreOffice har SVG ikoner att välja under inställningarna.

Ikonerna i verktygsfältet kan bli pixlade när man ökar dpi inställningarna. på en högupplöst skärm.

Så här ändrar du ikonerna:

  1. Öppna Verktygsmenyn.
  2. Välj Alternativ.
  3. Under LibreOffice väljer du Visa.
  4. Under Ikonstil väljer du en stil som har (SVG) efter sig. Dessa är vektorgrafik och ger ett krispigare intryck.
Här har jag använt ikoner med SVG format som inte blir suddiga när man förstorar.