Cortana – en onödig funktion för svenska Windows användare?

När man installerar Windows 10 så blir man presenterad med en standarduppsättning ikoner. Ibland dem ligger funktionen för röstkommandon, Cortana. Cortana-ikonen hittar du till höger om sökfältet. Det är den lilla ringen. Om du klickar på den så ser du anledningen till att jag skriver detta. Cortana är inte tillgänglig i din region.

Så vitt jag vet fungerar bara på följande språk:

 • Australia: English
 • Brazil: Portuguese
 • Canada: English/French
 • China: Chinese (Simplified)
 • France: French
 • Germany: German
 • India: English
 • Italy: Italian
 • Japan: Japanese
 • Mexico: Spanish
 • Spain: Spanish
 • United Kingdom: English
 • United States: English

Ta bort ikonen

Det finns alltså ingen anledning för ikonen att ligga och ta plats på aktivitetsfältet. Du avaktiverar ikonen genom att högerklicka på aktivitetsfältet och klicka vis texten Visa Cortana-knappen.

Bild på Cortana funktionen i Sverige
Cortana som den ser i i den svenska versionen av Windows 10

Framtiden?

Huruvida Cortana kommer att fungera i den svenska versionen av Windows får vi väl se. Eftersom den har fått stöd för icke engelskspråkiga länder så bör det väl vara rimligt att anta att ambitionen är att få funktionen på svenska såväl som andra nu icke stödda språk.