Installera Teams i Linux Mint

Det kunde man inte tro att det finns en Teams-klient till Linux. Men det gör det faktiskt. På Microsofts hemsida för Teams kan du ladda ner klienten. Hemsidan känner av vilken operativsystem du använder och guidar dig till rätt fil för nedladdning. I det här fallet använder du en Ubuntu/Debian baserad version av Linux så installationsfilen är en .deb fil. I Windows heter de ju .exe som bekant. Teams-klienten för Linux är en Preview. Jag har testat den och den har fungerat alldeles utmärkt.

Nedladdningssidan för Teams hos Microsoft.
Nedladdningssidan för Teams för Linux.

Installation från Programhanteraren i Linux Mint.

Visst finns klienten även i Ubuntus program källor. Du kan därmed enklast installera den från Programhanteraren i Linux mint. Öppna program-menyn och sök på Programhanteraren. Klicka på rätt ikon för att öppna den och sedan söker du efter Teams.

Välj Microsoft Teams genom att klicka på den. I nästa vy installerar du programmet.