MacOS – Blickfång

I macOS Ventura fick vi en ny funktion som kallas för blickfång. Blickfång är en funktion som lägger dina öppna fönster i en list på skärmens vänstersida. Endast ett fönster visas öppet i sin helhet. Låt säga att du har Mail, Chrome och Word öppet i din dator. När du klickar på Word och jobbar i det så är det bara Wordfönstret som är öppet i sin helhet. Mail och Chrome ligger i listen på vänstersidan och så fort du klickar på något av dem så blir det fönstret fokus och Word lägger sig i listen. På det sättet har du fokus på ett fönster i taget men kan snabbt växla mellan de program som du arbetar aktivt i.

Blickfång aktiverat i macOS.

Så här aktiverar du blickfång.

  1. Öppna Inställningar i din Mac.
  2. På vänstersidan klickar du på Skrivbord och Dock.
  3. Skrolla ner till Blickfång. Klicka på dragreglaget för att aktivera Blickfång. När du aktiverar blickfång kommer dina skrivbordsikoner att försvinna. De är inte raderade men de syns inte. Om du klickar på Anpassaknappen kan du aktivera skrivbordsobjekt för att de ska visas på skrivbordet samtidigt som blickfång.

Om du ångrar dig och vill stänga av blickfång så är det bara att klicka på dragläget så att det stängs av igen.

Aktivare blickfång i macOS