Länkad Inkorg i appen E-post

Artikeln avser Windows 10 och Windows 11.

Vad är en länkad inkorg?

När du lägger till e-post konton i appen e-post får du en inkorg för varje konto att kontrollera. Om man är flera personer som delar på datorn kan det vara en bra sak att ha dessa inkorgar uppdelade kontovis. Men om du själv hanterar flera konton kanske du vill ha alla dina mail i en och samma lista. Då kan du använda dig av funktionen Länkad inkorg i E-post.

Bild på appen E-post i Windows 11 med 3 länkade Inkorgar.

Så här skapar du en länkad Inkorg:

  1. Öppna Inställningar i appen E-post.
  2. Välj Hantera Konton.
  3. Nu ska du se alla e-post konton som du har lagt till i appen e-post.
  4. Klicka på Länkad Inkorg.
  5. Bocka i de konton som du vill ska vara samlade i den länkade inkorgen.
Lägg till dina konton genom att bocka i dem.