Lägga till funktioner i Firefox verktygsfält.

Med version 89 fick Firefox ett mer förenklat utseende. Det är väl bra i sig och trenden när det gäller design på gränssnitt går åt det hållet. För alla kanske det inte är så praktiskt. Man kanske vill ha sin Hem-knapp eller knappen för Favoriter eller skärmklipp. Det finurliga med Firefox är att det går att fixa. Du kan själv bestämma hur det ska fungera i dina sessioner.

Så här gör du!

  • Om du högerklickar i verktygsfältet får du fram en meny.
  • Välj Anpassa verktygsfält. Nu får du fram ett fönster med kontroller som du kan lägga till i verktygsfältet.
  • För att lägga till dem så pekar du på kontrollen, håll nere vänster musknapp och dra kontrollen till den plats i verktygsfältet där du vill placera den.
Dra objekt till verktygsfältet i Firefox.