Uppdatera din webbläsare

Det är viktigt att du håller din webbläsare uppdaterad. Dels för den egen säkerhet men också för att du inte ska tappa funktion mot webbsidor som du använder. Ett exempel på det är ju banksidorna. Så här gör du för att se om du har den aktuella versionen eller om du behöver uppdatera.

Google Chrome

 1. Klicka på tre-punkts-menyn längst upp till höger i Chrome-fönstret.
 2. Klicka på Inställningar.
 3. På vänster sida under inställningar hittar du rubriken Om Chrome.
 4. Klicka på den. När du gör det kommer Chrome automatiskt kontrollera om du har den senaste versionen och om inte så laddar den hem och uppdaterar den.
Google Chrome

Mozilla Firefox

 1. Klicka på tre-strecks-menyn längst upp till höger i Firefox.
 2. Klicka på Hjälp.
 3. Klicka på Om Firefox.
 4. Här ser du information och samtidigt kontrollerar programmet om det finns någon uppdatering.
 5. Om det finns en uppdatering laddas den hem och du ombedes att starta om när den är klar.
Mozilla Firefox

Microsoft Firefox

 1. Klicka på tre-punkts-menyn längst uppe till höger.
 2. Välj Inställningar.
 3. På vänster sida väljer du Om Microsoft Edge.
 4. Edge kontrollerar om du har den senaste versionen och om inte så uppdaterar den.
 5. Edge uppdateringar kan också komma via Microsoft update-funktionen.
Microsoft Edge

Safari för macOS

Safari är hårt integrerad i operativsystemet macOS. Det är lite olika hur du uppdaterar beroende på vilken version av MacOS du har installerad på din mac. Om du har en väldigt gammal version av macOS kommer du inte att erhålla de nyare versionerna av Safari och därmed kan den börja bli inkompatibel med vissa webbfunktioner. Nyare versioner av macOS som Catalina och Big Sur uppdateras via Inställningar och ikonen Program-uppdatering. Kan vara så även i Mojave. Tidigare versioer uppdateras via App Store och uppdatera funktionen. Numera uppdateras bara program som du har installerat via App Store den här vägen. Inte program och funktioner som följer i macOS såsom till exempel Safari.

Safari för macOS