Snabbmenyn och Tre-punkts-menyer – Vad är det?

I och men att alla gränssnitt ska vara så sobra nuförtiden an det vara knepigt att hitta kommandon i datorn. Det finns två viktiga saker man ska hålla utkik efter om man sitter och funderar på hur man ska utföra ett kommando på en speciell plats i datorn.

​Snabbmenyn eller högerklicksmenyn.

Det gamla hederliga tricket som löser många problem. Var du är befinner dig i datorn eller var du än har klickat på så kan du alltid högerklicka med musen för att se vad man har för kommandon till hands just där. Har du en Mac så kan du CTRL + klicka på platsen. Vilka kommandon finns tillgängliga beror alltså på var du håller musen när du högerklickar.

Högerklick på skrivbordet i min Linuxinstallation. Samma gäller för macOS och Windows.
Högerklick på skrivbordet i min Linuxinstallation. Samma gäller för macOS och Windows.

Testa själv att högerklicka i olika program och på olika platser i datorn. Du märker snart att det finns en del hjälp i snabbmenyn. Den har funktionen hittar du i alla operativsystem, Windows, macOS och Linux.

Här har jag högerklickat i ett textdokument i LibreOffice Writer.
Här har jag högerklickat i ett textdokument i LibreOffice Writer.

​Tre-punkts- eller Tre-strecks-menyn.

Den här typen av menyer hittar du bland annat i din webbläsare. Längst uppe till höger i verktygsfältet sitter knappen som ger dig kommandon som Skriv ut, Zooma och Inställningar med mera. Ibland har den tre prickar och ibland streck. Du kan också hitta den på hemsidor och i mobilappar där en meny i full storlek inte får plats. Prova dig fram när du hittar dessa menyer. Klicka på dem och se vad som finns där. Du kommer att lära dig mer och mer av att vara nyfiken.

Exempel på tre-strecks-meny och tre-punktsmeny i på en hemsida och i Webbläsaren.
Exempel på tre-strecks-meny och tre-punktsmeny i på en hemsida och i Webbläsaren.