Bråda dagar nu när Windows 7 har nått End of Life!

Den 14 Januari nådde Windows 7 End of Life hos Microsoft. Det innebär att Microsoft inte kommer att supporta operativsystemet längre. Bland annat kommer de inte att tillhandahålla uppdateringar för säkerhetsbuggar, och det är det som påverkar användaren i framtiden. Med tiden kommer systemet att vi mera osäkert på webben. Man kommer framöver att tappa stöd för saker som bankfunktioner i och med att Webbläsartillverkarna kommer att släppa stöd för Windows 7 i kommande versioner. Hur fort det kommer att gå är svårt att säga.

Vi hjälper dig!

I och med detta så har jag och mina kollegor bråda dagar på arbetet. Många ska uppgradera till Windows 10 eller flytta till en nyare dator med Windows 10, vilket jag rekommenderar att man gör inom de närmsta månaderna. Tycker du att allt det här känns jobbigt, så hör bara av dig. Vi hjälper dig! Det kan vara lite kö just nu men jag, Bodil, Stoffe, Daniel, Farooz och Ahmad i Nordway Store butiken i Oskarshamn knogar på för att alla ska få den hjälp som de behöver. Grabbarna på Marinex jobbar på för fullt med att få fram bra datorer till alla som behöver byta upp sig.

Varmt välkomna!