Tre prickar eller tre streck = fler meny-kommandon!

Du kanske har sett att det finns ikoner i olika program som har symbolerna tre prickar eller tre streck. Symbolen indikerar att det finns fler kommandon här. Om vi tar exemplet med webbläsaren Google Chrome. Om du tittar längst till höger i verktygsfältet så ser du att det finns en knapp med tre lodräta prickar. Om du klickar på den så ser du en hel meny men olika kommandon. Om du öppnar Microsoft Edge så ser du samma sak. Jag ska inte prata så mycket om vad menyerna innehåller för det är olika beroende på var menyn är applicerad. Den finns inte bara i program. Du kan hitta den på hemsidor också. Det betyder helt enkelt att det finns fler funktioner att hitta i menyn.

Exempel i Gmail-fönstret.
Exempel i Nya Outlook
Exempel på min hemsida när den är i mobilformat.