Ny version av Linux Mint lagom till Jul.

Då har Mint teamet kommit med en uppdaterad version av Linux Mint 21, nämligen 21.1 vid namn Vera. Lite otippat så innehåller den här versionen en hel del nyheter. Det nya med version 21 var nog mer att man skulle bygga systemet runt Ubuntu versionen 22.04 som är en long term release vilket innebär att versionen får uppdateringar till år 2027. I 21.1 finns det med av godis nyheter, vilket alltid är lite kul för användaren för man kan faktiskt se förändringarna.

För att nämna några av nyheterna:

  • Nya och omarbetade ikoner.
  • Nya färger i GTK temat
  • Förbättringar i skrivbordsmiljön Cinnamon.
  • Nytt tema för muspekare, Bibata.
  • Möjlighet att verifiera ISO filer i Nemo.
  • Full Flatpak integration. Numera uppdateras även flatpaks via systemuppdateringsprogrammet.
  • Drivrutinshanteraren har uppdaterats. Du behöver inte längre ange ditt lösenord för att uppdatera en drivrutin.
  • En ny uppsättning bakgrundsbilder.
  • Programhanteraren är ny.
  • Ny formaterare för USB minnen.

Mycket nyheter har kommit och du kan läsa om den mer i detalj på Linux Mints hemsida.