Teams och iOS

I början av oktober kommer Microsoft att avveckla utvecklingen av Teams för enheter som använder IOS 13 och lägre. Nuvarande version av Teams kommer att fortsätta att fungera på enheterna men man kommer inte att kunna uppdatera sin Teamsklient.

Du som använder Teams i din Iphone bör se till att uppdatera till IOS 14 för att kunna ta del av de uppdateringar som kommer. Microsoft kommer att skicka ut notiser till de som använder Teamsklienter som är äldre än 1 år, där de uppmanar användare att uppdatera.

Är detta bra för miljön?

Eftersom vi är på väg in i version 15 av IOS så kan vi väl dra slutsatsen att Microsoft inte kommer att stödja fler versioner än 2 av IOS. Det är inte särskilt imponerande. Det de vill åstadkomma tillsammans med Apple är att vi konsumenter ska köpa nya enheter. Det går stick i stäv med den frågan som vi kämpar hårdast med globalt. Nämligen vår döende planet.