E-post – Så här avprenumererar du på ett oönskat nyhetsbrev

Så fort man handlar något på en webbsida så registrerar man sin e-post där. Om man inte är uppmärksam så kan man också godkänna att företaget får skicka nyhetsbrev till dig. Det kan i värsta fall visa sig bli ganska många sådana i inkorgen.

Var uppmärksam vid registrering.

När du registrerar dig ska du titta efter en text som säger att företaget får skicka dig nyhetsbrev. Du kan oftast välja bort det genom att klicka ur bocken ut valrutan bredvid texten. Nyhetsbreven är inte tvingande för att du ska få handla på sidan.

Säg upp prenumerationen.

Om du nu har lyckats prenumerera på en massa nyhetsbrev, och det har alla, så kan du faktiskt säga upp prenumerationen på breven. I alla fall så har seriösa nyhetsbrev den möjligheten.

Så här gör du:

  1. Öppna nyhetsbrevet och rulla ner till slutet av sidan.
  2. Längst ner i foten på Nyhetsbrevet hittar du i de flesta fall en länk för av Avregistrera/Avprenumerera på brevet.
  3. Klicka på länken och följ med i guiden. Ibland är det bara ett nyhetsbrev men var uppmärksam på att du kanske måste välja vilket nyhetsbrev du vill ta bort. En del företag skickar ut flera olika.
Exempel på Sidfot i Nyhetsbrev med valet att avprenumerera.
Ett seriöst nyhetsbrev ska innehålla möjligheten att avregistrera sig.