Visa/dölj menyfliksområdet i Utforskaren i Windows 10

Utforskaren har alltsedan Windows 8 ett grafiskt presentation av menyerna i det s.k. menyfliksområdet. När man visar det i utforskaren så tenderar det att ta en del plats. Speciellt om man har en mindre laptop som har begränsad yta på skärmen. Säkert behöver du inte se alla verktyg och kommandon hela tiden men det är viktigt hur du får fram dem om du skulle behöva dem.Så här gör du:

  • Längst upp till höger ser du en pil. Om du ser menyfliksområdet pekar den upp och om det är dolt pekar den ner.
  • Klicka på pilen för att visa eller dölja menyfliksområdet.
  • Du kan också använda tangentbordet genom att trycka på CTRL + F1 tangenterna.
  • Om menyflikarna är dolda kan du också klicka på rubrikerna uppe till vänster för att visa dem. När du gör det så fäster de dock inte i öppet läge. De bara visas så tills du klickar någon annanstans i fönstret.

Lycka till med Utforskaren!