Nyheter i Safari – Apple måste skämta!

Apple hade ju sitt lilla event i veckan där de presenterade nyheter som kommer till hösten. Jag blir som alltid lite full i skratt när man ser med vilket allvar de presenterar funktioner som redan har funnits på andra system i åratal. Det låter på dem som om de vore först i världen med detta. En nyhet som de nu är ”först i världen med” är spårningsblockerare i webbläsaren Safari. Herregud, lyft blicken och se vad som har hänt i världen! Det finns redan i Edge Chromium, Vivaldi, Firefox, Google Chrome, Brave och Opera och säkert fler webbläsare som jag inte har listat. Det är inget nytt. Ni har bara gjort en dålig webbläsare lite bättre, men inte bra. En annan ”nyhet” är man nu kan ha en bakgrundsbild i webbläsaren Safari. Snälla Apple! Åter igen! Ni är åratal efter med denna lilla funktion.